Kun vähemmän tunnettu toimija tähtää korkealle kovasti kilpaillulla energiamarkkinalla, on tehtävä hartiavoimin töitä saavuttaakseen asiakkaiden luottamuksen. Tähän eivät yksittäiset tarjouskampanjat riitä, vaan tarvitaan johdonmukaista brändin ja tunnettuuden rakentamista.

Tämän ymmärtää Nordic Green Energy. He panostavat jatkuvaan markkinointiin, ja valitsivat Kindin kumppanikseen vauhdittamaan kasvua niin tunnettavuuden, näkyvyyden sekä asiakaskannan kasvun saralla.  

Onnistumisia vuoden kovimmalla myyntisesongilla 

Enemmän kotisivujen kautta tullutta myyntiä edellisvuoteen verrattuna
Asiakaskohtainen hankintakustannus edellisvuoteen verrattuna

Asiakaskunta laajentunut: Lisää suurkulutustalouksia

Ihminen taustalla 

Kuten aina, lähdimme liikkeelle olemassa olevasta tiedosta: vain pieni osa kuluttajista on valmis vaihtamaan sähkösopimusta heti. Siksi loimme sisältöjä myyntifunnelin eri vaiheisiin ja kohdennetusti eri asiakasryhmille.  Omakotitalossa asuvan ja kerrostaloasukkaan tarpeet eivät ole samat, eivätkä siksi ole viestitkään. 

Testijaksojen tulosten perusteella sisältöihin valikoitui selkeä ja inhimillinen tyyli, jota kehitetään jatkuvasti saatujen tulosten pohjalta.  

Parempia tuloksia samalla rahalla 

Nordic Green Energy on erinomainen esimerkki siitä, mitä jatkuvalla, asiakaslähtöisellä markkinoinnilla voidaan saavuttaa.  

Sisällöt pohjautuvat dataan ja testattuun tekemiseen – eri viestiversioita ja mainosmuotoja verrataan rinnakkain, jolloin nähdään nopeasti, mikä tuottaa parhaan tuloksen. Vain tehokkaimmat sisällöt jäävät pyörimään ja vievät mainontaa eteenpäin. Mediasuunnittelu ja -ostot tehdään meillä in-house, mikä mahdollistaa nopeat kokeilut, useita sisältövariaatioita ja tehokkaan markkinoinnin ilman turhia välikäsiä. 

Brändi ja myynti kulkevat käsi kädessä. Taktiset kampanjat tuottavat mitattavia myyntipiikkejä, kun taas jatkuva brändimainonta kasvattaa tunnettuutta ja luottamusta. Tuloksena saadaan enemmän irti samasta markkinointibudjetista – sekä nopeita myynnin kasvupyrähdyksiä että pitkäaikaista brändin vahvistumista. 

Ylitimme kaikki myyntitavoitteet ja markkinointi oli siinä suurin tekijä. Online-myynti on jo puolessa välissä vuotta saavuttanut viime vuoden kokonaismäärän, mikä kertoo yhteistyön vaikuttavuudesta. Kind on kumppanina vienyt meidät seuraavalle tasolle, ja yhteistyö on ollut tähän mennessä: 10++.

Marcus Mäkynen, Commerical Director Suomi & Ruotsi, Nordic Green Energy 

“Nordic Green Energyn markkinoinnissa hyvän kasvun kierre synnytti parempia tuloksia ilman, että mainontabudjettia kasvatettiin euroakaan.”

Joonatan Turunen, digimarkkinoinnin suunnittelija, Kind Company 


Muita referenssejä

  • Vantaan kaupungin oppettajarekrykampanjan 2025 somemainoksia

    Vantaan kaupunki

    Vuodessa yli 30 % enemmän työnhakijoita

    Miten houkutella varhaiskasvatuksen ja opetuksen ammattilaisia Vantaalle, kun naapurikaupungit kahmivat kelpoiset hakijat ylivertaisella maineellaan?

  • Kind FitPit lapset sukeltaa altaassa

    FitPit

    Uimakoulut täyteen jatkuvalla markkinoinnilla 

    Miten uintipalveluita tarjoava yritys voi kilpailla pääkaupunkiseudun suurten uimaseurojen kanssa harrastajista?


Ollaan yhteydessä

Me rakastamme haasteita ja tahdomme löytää ratkaisun markkinoinnin ongelmiisi, tai kasvattaa sitä hyvää, mitä teillä jo on. Ole rohkeasti yhteydessä.

  • Milla Monola

    Milla Monola

    Toimitusjohtaja 0400 963 547 milla@kindcompany.fi
  • Salla López

    Kaupallinen johtaja 040 758 3988 salla@kindcompany.fi